175
1023401

Ann Eringstam

(Sverige, Född 1977)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 680 - 6 550 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ann Eringstam
(Sverige, Född 1977)

"In Search of Wonderland #10", 2013

Signerad Ann Eringstam och numrerad 4/5 på etikett a tergo. Total upplaga 5 + 2 AP. Digital C-print monterad på aluminium och akrylglas 100 x 145 cm.

Proveniens

Galleri Mårtenson & Persson, Båstad.

Nicolas Hansson m.fl, "In search of wonderland", 2012, avbildad.

Konstnären och fotografen Ann Eringstam arbetar med begrepp som identitet, normer och ideal i sina bilder och videoverk. Hon arbetar främst i studio med modeller och scenografiska kulisser som hon kombinerar med miljöbilder som hon tagit på olika platser i världen. Bilderna bearbetas sedan i Photoshop.
Verket "In search of wonderland #10" är en del ur en bildsvit med åtta olika motiv där den magiska kylan och karga naturen är återkommande. Kvinnor och vatten återkommer i konsthistorien med allt från Millais 1800-talsmålning ”Ofelia” till Zorns sommarbad och Tuija Lindströms fotosvit ”Kvinnorna vid Tjursjön”.

Ann Eringstam föddes i Växjö 1977 och tog sin Mastersexamen vid Högskolan för fotografi i Göteborg 2006. Hon har ställt ut vid ett flertal tillfällen i Sverige, både i samlingsutställningar och enskilt.