1021429

200. ÅKE E:SON LINDMAN, "Genius Loci #1", 1994.

Signerad Åke E:son Lindman och daterad 2005 a tergo. Solariserat gelatinsilverfotografi, bildyta 48,5 x 39 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK / 2 976 - 3 968 EUR
Klubbat pris
24 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Julia Tedroff och Niclas Östlind, "Åke E:son Lindman: Pure Architecture", 2010, avbildad på uppslag sid 20-21.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto