1021431

209. NICK BRANDT, "Elephant Cathedral, Masai Mara", 2007.

Signerad Nick Brandt och numrerad 8/15. Archival pigment print, bildyta 109 x 96 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt av nuvarande ägare i samband med Fotografiska femårsjubileum och öppnandet av Nick Brandts utställning 2015.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK / 9 921 - 14 881 EUR
Klubbat pris
105 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Ett annat exemplar utställt på:
Fotografiska, Stockholm, "On This Earth A Shadow Falls Across The Ravaged Land", 22 maj - 13 september 2015.

Nick Brandt, "On this Earth, a Shadow Falls", 2010, avbildad helsida sid 84.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto