1030194

208. ESKO MÄNNIKKÖ, "Frank and Christina, San Antonio", 1996.

Signerad Esko Männikkö och daterad 1997 och numrerad 5/20 a tergo. Vintage. C-print 96 x 115 cm inklusive originalram.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK/2 976 - 3 968 EUR
Klubbat pris
30 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Institute of Contemporary Arts (ICA), London, "Sightings", 1998.

Esko Männikkö, "Mexas", 1999, avbildad helsida sid 33.

Övrigt

Ur serien "Mexas.
Den finska fotografen Esko Männikkö kom att få internationell betydelse i mitten av 1990-talet med sin serie av foton som visar ungkarlar i de norra delarna av Finland. Bilderna kan beskrivas med ord som intimitet, värdighet och humor, trots den tillsynes svåra misär som upplevts på dessa platser. Även i hans senare bilder, från bland annat Mexiko, skildras miljöer och kulturer i samhällets utkant. Esko Männikkö finns representerad i samlingarna hos bland annat Fondation Cartier, Paris, The Museum of Contemporary Art i Helsingfors, Moderna Museet och Museum of Contemporary Art, Los Angeles.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto