1030196

207. ESKO MÄNNIKKÖ, "Victoriano, Batesville", 1997.

Signerad Esko Männikkö och daterad 1997 och numrerad 2/20 a tergo. Vintage. C-print 51 x 62 cm inklusive originalram.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK/1 488 - 1 984 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
25 500 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Esko Männikkö, "Mexas", 1999, avbildad helsida sid 23.

Övrigt

Ur serien "Mexas".
Den finska fotografen Esko Männikkö kom att få internationell betydelse i mitten av 1990-talet med sin serie av foton som visar ungkarlar i de norra delarna av Finland. Bilderna kan beskrivas med ord som intimitet, värdighet och humor, trots den tillsynes svåra misär som upplevts på dessa platser. Även i hans senare bilder, från bland annat Mexiko, skildras miljöer och kulturer i samhällets utkant. Esko Männikkö finns representerad i samlingarna hos bland annat Fondation Cartier, Paris, The Museum of Contemporary Art i Helsingfors, Moderna Museet och Museum of Contemporary Art, Los Angeles.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto