1030197

206. ESKO MÄNNIKKÖ, "Roeloavlos, San Antonio", 1996.

Signerad Esko Männikkö och daterad 1997 och numrerad 3/20 a tergo. Vintage. C-print 48,7 x 59,5 cm inklusive originalram.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK / 1 488 - 1 984 EUR
Klubbat pris
21 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Esko Männikkö, "Mexas", 1999, avbildad helsida sid 47.

Övrigt

Ur serien "Mexas".
Den finska fotografen Esko Männikkö kom att få internationell betydelse i mitten av 1990-talet med sin serie av foton som visar ungkarlar i de norra delarna av Finland. Bilderna kan beskrivas med ord som intimitet, värdighet och humor, trots den tillsynes svåra misär som upplevts på dessa platser. Även i hans senare bilder, från bland annat Mexiko, skildras miljöer och kulturer i samhällets utkant. Esko Männikkö finns representerad i samlingarna hos bland annat Fondation Cartier, Paris, The Museum of Contemporary Art i Helsingfors, Moderna Museet och Museum of Contemporary Art, Los Angeles.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto