1029448

219. LEIF-ERIK NYGÅRDS, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962".

Signerad Leif-Erik Nygårds a tergo. Framtagen 1989. Enligt fotografen ur en upplaga på 7 AP. Cibachrome, bildyta 36,5 x 47,5 cm. Bladstorlek 37,5 x 49 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Gåva från fotografen till nuvarande ägare.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK / 3 968 - 5 952 EUR
Klubbat pris
40 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Detta specifika exemplar av Nygårds välkända bild är utförd i cibachrome, en teknik som Nygårds inte arbetar med idag och som sällan förekommer på marknaden.

1961-62 arbetade Nygårds som assistent till den amerikanske fotografen Bert Stern. En junidag 1962 befann de sig i Los Angeles för att ta bilder på Marilyn Monroe på uppdrag av Vogue Magazine. Uppdraget innebar en fyra dagar lång fotosession på Bel Air Hotel. Då Monroe vid den här tiden höll på att spela in filmen "Something's got to give" där hon porträtterade en svensk tjänstekvinna var hon intresserad av att Nygårds skulle öva uttal med henne. Eftersom de båda kom bra överrens så gjorde Monroe ett undantag och lät honom ta en nakenbild av henne. Hon bestämde sceneriet och tillfället, Nygårds fick fånga ögonblicket och bilden blev spontan. Enligt uppgifter från Gary Cole, bildredaktör på Playboy, så är detta den sista bild av Monroe som togs av en professionell fotograf.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto