1031846

225. ANTANAS SUTKUS, "Good Bye, Party Comrades! Vilnius", 1991.

Signerad A. Sutkus och daterad 1991 a tergo. Vintage. Gelatinsilverfotografi, bildyta 46,5 x 37,5 cm. Bladstorlek 49,5 x 39,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK / 1 190 - 1 488 EUR
Klubbat pris
15 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Saulius Žukas, "Antanas Sutkus. Fotografijos/Photographs 1959–1999", avbildad på sid 57.

Övrigt

I hemlandet Litauen har Antanas Sutkus haft stor, om inte avgörande, betydelse för fotografiets utveckling. Han föddes 1939 och som 30-åring grundade han en intresseorganisation för fotografer, den enda i sitt slag i dåvarande Sovjetunionen.

2001 fick Antanas Sutkus 100 000 kronor från Hasselbladstiftelsen. Pengarna skulle gå till att dokumentera och konservera det enorma arkiv som Antanas Sutkus har byggt upp i Litauen. Över 700 000 bilder från åren 1959-1989.

  • Sutkus är motsvarigheten till vad Christer Strömholm var i Sverige. Han är en guldgruva när det gäller Sovjet- och Östeuropafotografi, berättar Hasse Persson på Hasselblad Center.

Bilderna är tagna under lång tid och oftast i vardagliga miljöer. Motiven är människor, många är barn. En bildsvit visar människor som lyckades överleva koncentrationsläger. En annan filosofen Jean-Paul Sartre när han besökte Litauen 1965.

  • Sutkus har en worldappeal, han talar till människor över hela jordklotet med sitt humanistiska uttryck. Han kommer absolut att få en plats i fotohistorien som en av 1900-talets stora fotografer, tror Hasse Persson. Text Charlotte Ågren, Helsingborgs dagblad, september 2004

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto