224
1031845
Antanas Sutkus
(1939-)

"Boots, Zarasai, 1972"

Signerad Antanas Sutkus a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 46 x 45,5 cm. Bladstorlek 49 x 48,5 cm.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

595 - 794 EUR

Klubbat pris:
8 000 SEK
Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Övrigt

I hemlandet Litauen har Antanas Sutkus haft stor, om inte avgörande, betydelse för fotografiets utveckling. Han föddes 1939 och som 30-åring grundade han en intresseorganisation för fotografer, den enda i sitt slag i dåvarande Sovjetunionen.

2001 fick Antanas Sutkus 100 000 kronor från Hasselbladstiftelsen. Pengarna skulle gå till att dokumentera och konservera det enorma arkiv som Antanas Sutkus har byggt upp i Litauen. Över 700 000 bilder från åren 1959-1989.

  • Sutkus är motsvarigheten till vad Christer Strömholm var i Sverige. Han är en guldgruva när det gäller Sovjet- och Östeuropafotografi, berättar Hasse Persson på Hasselblad Center.

Bilderna är tagna under lång tid och oftast i vardagliga miljöer. Motiven är människor, många är barn. En bildsvit visar människor som lyckades överleva koncentrationsläger. En annan filosofen Jean-Paul Sartre när han besökte Litauen 1965.

  • Sutkus har en worldappeal, han talar till människor över hela jordklotet med sitt humanistiska uttryck. Han kommer absolut att få en plats i fotohistorien som en av 1900-talets stora fotografer, tror Hasse Persson. Text Charlotte Ågren, Helsingborgs dagblad, september 2004
Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57