227
723689

Sune Jonsson

(Sverige, 1930-2009)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Sune Jonsson
(Sverige, 1930-2009)

"Förre hemmansägaren P.A Söderström, Ytterbyn, Lövånger, 1962"

Signerad Sune Jonsson och numrerad 3/3 a tergo. Även copyrightstämplad Sune Jonsson a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta, 37,7 x 24 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären år 2006.

Sune Jonsson, "Livstycken", 2014, avbildad helsida sid. 117.

Två utav Hasselbladspristagaren Sune Jonssons mest berömda fotografier går under klubban. De har förvärvats 2006 direkt från upphovsmannen, som var mycket restriktiv med att sälja sina fotografier. Endast ett fåtal av Sune Jonssons fotografier har någonsin kommit ut på auktionsmarknaden! Den ena bilden föreställer Hemmansägaren P.A. Söderström och publicerades första gången i ”Bilder av Nådens barn” (LT:s Förlag 1963), därefter i ”Hemmavid” (LT:s Förlag 1986), ”Album – fotografier från fem decennier” (2000), ”Och tiden blir ett förunderligt ting” (2007) samt i ”Sune Jonsson Life and Work” (Bokförlaget Max Ström 2014). Det andra fotografiet föreställer Änkefrun Olga Gavelin (katalognummer 229) och publicerades för första gången i ”Bilder från den stora flyttningen” (LT:s Förlag 1964), därefter i ”Hemmavid” (LT:s Förlag 1986), ”Album – fotografier från fem decennier” (2000), ”Och tiden blir ett förunderligt ting” (2007 samt i ”Sune Johnsson Life and Work (Bokförlaget Max Ström 2014). Bilderna är kopierade av Sune Jonsson själv samt signerade av honom med blyerts på baksidorna.