1018492

231. GISÈLE FREUND, "Virginia Woolf, 1939".

Signerad Gisèle Freund samt copyright stämpel a tergo. C-print, bildyta 29,7 x 19,7 cm. Bladstorlek 39,7 x 28,3 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK/992 - 1 190 EUR
Klubbat pris
14 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Musee National d’art moderne Centre Pompidou,
”Gisele Freund Itinéraires” , 1991, avbildad.

Övrigt

Den 19 december 1908 föddes Gisèle Freund i en judisk familj i Berlin-Schöneberg. Som student i Frankfurt am Main var hon med i en anti-nazistisk motståndsgrupp innan hon 1933 flydde till Paris. Där skrev hon en banbrytande doktorsavhandling om fotografiets historiska roll. Hon arbetade själv som fotograf, specialiserade sig på konstnärsporträtt och använde tidigt färgfilm.
Tack vare kontakten med kvinnoparet Sylvia Beach och Adrienne Monnier som drev bokhandeln Shakespeare & Company på rue de l’Odéon i Paris hamnade Gisèle Freund mitt i mellankrigstidens amerikanska författarkoloni på vänstra stranden av floden Seine. Hennes kamera förevigade kända namn som Gertude Stein, Alice B Toklas, Janet Flanner och Djuna Barnes.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto