1018491

230. GISÈLE FREUND, "Jean Cocteau, Paris", 1939.

Signerad Gisèle Freund a tergo. Även med copyright stämpel a tergo. C-print, bildyta 37 x 24,8 cm. Bladstorlek 41 x 30 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK/992 - 1 190 EUR
Klubbat pris
10 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Musee National d’art moderne Centre Pompidou,
”Gisele Freund Itinéraires” , 1991, avbildad sid 141.

Övrigt

Den 19 december 1908 föddes Gisèle Freund i en judisk familj i Berlin-Schöneberg. Som student i Frankfurt am Main var hon med i en anti-nazistisk motståndsgrupp innan hon 1933 flydde till Paris. Där skrev hon en banbrytande doktorsavhandling om fotografiets historiska roll. Hon arbetade själv som fotograf, specialiserade sig på konstnärsporträtt och använde tidigt färgfilm.
Tack vare kontakten med kvinnoparet Sylvia Beach och Adrienne Monnier som drev bokhandeln Shakespeare & Company på rue de l’Odéon i Paris hamnade Gisèle Freund mitt i mellankrigstidens amerikanska författarkoloni på vänstra stranden av floden Seine. Hennes kamera förevigade kända namn som Gertude Stein, Alice B Toklas, Janet Flanner och Djuna Barnes.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto