Kan inte nå servern
24
1021328

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Stockholm
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

soffbord, formgivet 2009 av Svenskt Tenns inredningsateljé.

Ben av mässing, skiva av travertin, höjd 38 cm, bredd 80 cm, djup 80 cm.

Smärre slitage.

Utställningar

97 kvadrat, Firma Svenskt Tenn 2009.

Övrig information

Formgivet till utställningen 97 kvadrat, 2009.

Formgivare

Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.

Läs mer