1024390

25. EVA HILD, skulptur, ur serien "Bumling", Sverige 2000, unik.

Handbyggt kaolin-engoberat stengods, signerad Eva Hild 00, mått ca 47 x 44 cm, höjd ca 32,5 cm.

Kaolin-engoben med vissa bortfall, ytsmuts.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galleri Jeanette Ölund, Borås 2002.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/3 968 - 4 960 EUR
Klubbat pris
46 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Eva Hild (f. 1966) bor och arbetar i Sparsör i Borås kommun. Hon gör framför allt skulpturer i vit eller svart stengodslera; organiska, non-figurativa former som rör sig mellan inre och yttre rum. De keramiska figurerna är handbyggda med tunna lerkorvar som hon långsamt ringlar upp till volymer, som sedan slipas med sandpapper. Ytan sprayas med kaolin, en vit finkornig porslinslera, och de större ytbehandlas slutligen med silikatfärg. Processen är lång, bara uppbyggnaden av strukturen kan ta fem-sex månader.
Hennes första separatutställning hölls på Galleri Inger Molin i Stockholm år 2000 och hennes skulpturer har sedan dess visats hos bl.a Nancy Margolis Gallery i New York och Galerie NeC i Paris.
14 januari - 20 februari 2016 visade Hild monumentala skulpturer i utställningen "Sinkhole" på Galleri Andersson/Sandström, Stockholm. Hon finns representerad på muséer och i konstsamlingar nationellt och internationellt, bl a på Musee de Sèvres i Paris, Museum of Fine Arts i Boston, Museum of Contemporary Ceramics i Shanghai och Nationalmuseum i Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto