25
1321543
Eva Hild

skulptur, ur serien "Bumling", Sverige 2000, unik.

Handbyggt kaolin-engoberat stengods, signerad Eva Hild 00, mått ca 47 x 44 cm, höjd ca 32,5 cm.

Kaolin-engoben med vissa bortfall, ytsmuts.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 968 - 4 960 EUR

Klubbat pris:
46 000 SEK
Proveniens
Övrigt
Konstnär/formgivare
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19