39
1034693
GIANNI VILLA, lampa, "Kalamo", Valenti, Italien 1970-tal.
Gianni villa, lampa, "kalamo", valenti, italien 1970-tal.

Stålplåt med magnetisk front, 14 vita plåtprofiler, en ljuspunkt, höjd 46,5 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 190 - 1 488 EUR

Light-Lamps 1968-1973: New Italian Design, Ferrari and Ferrari, bild, 116.

Valenti, produktkatalog, 1972-73, s. 10.

Övrigt

Modellen formgiven år 1972.

Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60