1021028

50. fåtölj, en version av the Rover Chair, One Off-London, 1980-tal.

Roversäte i svart skinn på stomme av rörformad, svartlackerat stål, ristad signatur R Arad, höjd 80 cm.

Den serieproducerade Rover Chair ritades av Ron Arad år 1981 och kom i produktion samma år.
Detta exemplar är en möjligen unik variant av Rover Chair.

Smärre skador, ryggens bakstycke delvis släppt slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK/7 440 - 9 921 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto