1021028

50. RON ARAD, fåtölj, en version av the Rover Chair, One Off-London, 1980-tal.

Roversäte i svart skinn på stomme av rörformad, svartlackerat stål, ristad signatur R Arad, höjd 80 cm.

Den serieproducerade Rover Chair ritades av Ron Arad år 1981 och kom i produktion samma år.
Detta exemplar är en möjligen unik variant av Rover Chair.

Smärre skador, ryggens bakstycke delvis släppt, slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK / 7 440 - 9 921 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.