72
1009310

Lars Lerin

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
150 000 - 170 000 SEK
13 700 - 15 600 EUR
14 500 - 16 400 USD
Klubbat pris
180 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Lars Lerin
(Sverige, Född 1954)

"Alcatraz"

Signerad Lars Lerin och daterad 2011. Akvarell på papper 152 x 102 cm.

Konstnär

Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.