1031957

83. ANDERS WIDOFF, "Bells calling for Aceh (1)".

Signerad Widoff och daterad 2004-2005 a tergo. Olja och tusch på ritfilm monterad på akrylglas 41,6 x 29,4 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Christian Larsen Gallery, Stockholm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/3 968 - 4 960 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "(att) bära sig", 2005.

Liljevalchs konsthall, "(att) bära sig - utställningskatalog", Stockholm, 2005, avbildad sid 141.

Övrigt

Anders Widoff arbetar i sina verk med det som redan finns och bygger på det som fanns. Han söker sig ofta till det enkla och vardagliga, till föremål som någon annan slängt eller betraktat som betydelselösa, finner och ger betraktaren nya möjligheter att se något som gömmer sig bakom eller bredvid det som ögat vanligtvis noterar. Genom att sätta ihop olika delar, måla, pröva och strukturera letar han efter något ömtåligt och skört, en bildpoesi som klär och klär av livet. Det är en i många stycken tidlös berättelse byggd på erfarenhet, en erfarenhet som sällan ger några bestämda svar, men som man ändå stannar till inför – ”Visst, så här var det och så är det.” Värmlands museum, 2017.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto