1030185

90. JAN HÅFSTRÖM, "Mr Walker".

Signerad Jan Håfström och daterad 2004. Akryl på pannå, 100 x 100 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Brändström & Stene, Stockholm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK / 19 841 - 24 802 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Jan Håfströms pappa har många likheter med Mr Walker, Fantomens alias. ”- Det är mera hans hatt och rock som råkar ha en stark likhet med min pappa som jag minns honom. […] Springandet representerar en viktig del av honom och kanske av mig också. Sedan finns det andra aspekter av honom – framför allt när han står i mörkret och tittar in genom fönstret. Den bilden är kanske den viktigaste för mig – utanförskapet och ensamheten.” säger Håfström. (Citat från Nisse Lindberg's intervju med Jan Håfström, "Fantombilder, alias Mr Walker", Bild & Bubba, 13 September 2016.)

Ända sedan 60-talet har Jan Håfström varit en betydelsefull och klart lysande stjärna i svenskt konst- och kulturliv. År 2001 överraskade han den svenska konstpubliken med utställningen ”Walker” som slog ned som en bomb på Färgfabriken i Stockholm. Ut ur det abstrakta, tysta, minimalistiska träder Mr Walker och hans fiktiva, händelserika värld. Delar av barndomens äventyr och bilder föreställande den förklädde Mr Walker alias Fantomen finns i målningarna. Den här gången i form av utskurna, uppförstorade detaljer. Liksom kulisser som för en gångs skull har huvudrollen återkommer berättelserna och äventyren i fragment och bildar en ny historia, om hur det var och det blev sen.

Men Walker rör sig även i samma värld som A. Böcklins ”Dödens ö” från 1880-talet och Joseph Conrads ”Mörkrets Hjärta” från 1902. I romantikens mörker bekämpas döden och låter livets skaparkraft vinna och segra. I berättelsen om Walker förenar Håfström de abstrakta dukarna och föremålens stämningar med de berättelser som varit avgörande och starkt påverkat hans liv. Barndomens resa kommer tillbaka i avskalad och förnyad form.

För Stockholmarna är Håfströms ”Mr Walker” ett känt motiv, då en sju meter hög staty av Fantomens alias är placerad i Järnvägsparken.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto