Contemporary Art & Design 606

Petibone1010ny
Nypetibone700

Richard H. Pettibone ”Roy Lichtenstein Hopeless 1963” såld för 1.347.500 kr.

DAGS FÖR INLÄMNING OCH VÄRDERING!

Efter ett framgångsrikt år av världsrekord och toppförsäljningar pågår nu inlämningen till vårens Contemporary Art & Design, den största auktionen för svensk och internationell samtida konst och design. Genom expertis, kvalitet och marknadens absolut högsta snittpriser är Bukowskis Nordens ledande auktionshus. Våra specialisters gedigna nätverk och kunskap om marknaden i kombination med våra starka säljkanaler säkerställer lyckade affärer, välkommen att kontakta oss för en värdering och försäljning idag!

NÄR ÄR DET VISNING OCH AUKTION?

Visning 14 – 18 april på Berzelii Park 1 i Stockholm
Auktion 19 april på Arsenalsgatan 2 i Stockholm

Det våra kunder efterfrågar mest just nu är:

SAMTIDA KONST
Karin Mamma Andersson, Torsten Andersson, Patrik Andiné, Fernandez Arman, Jean-Michel Basquiat, Donald Baechler, Dick Bengtsson, Helen Billgren, Ola Billgren, Anna Bjerger, Louise Bourgeois, Barbro Bäckström, Sandro Chia, Christo, Lena Cronqvist, Jacob Dahlgren, Jim Dine, Marcel Dzama, Nathalie Djurberg och Hans Berg, Cecilia Edefalk, Gardar Eide Einarsson, Ann Edholm, Lars Englund, Sten Eklund, Marie-Louise Ekman, Olafur Eliasson, Andreas Eriksson, Öyvind Fahlström, Linn Fernström, Sam Francis, John-E Franzén, Roj Friberg, Peter Frie, Jens Fänge, Antony Gormley, Carl Hammoud, Lotta Hannerz, Lars Hillersberg, Damien Hirst, David Hockney, Jan Håfström, Jarl Ingvarsson, Meta Isaeus-Berlin, Kristina Jansson, Olav Christopher Jenssen, Alex Katz, Clay Ketter, Jeff Koons, Klara Kristalova, Yayoi Kusama, Klara Lidén, Lars Lerin, Tilda Lovell, Lisa D Manner, Bjarne Melgaard, Maria Miesenberger, Sirous Namazi, Lars Nilsson, Jockum Nordström, Ylva Ogland, Richard Pettibone, Robert Rauschenberg, Håkan Rehnberg, Ed Ruscha, Sigrid Sandström, Ulrik Samuelson, Frank Stella, Astrid Sylwan, Astrid Svangren, Leon Tarasewicz, Cy Twombly, Fredrik Vaerslev, Andy Warhol, Martin Wickström, Anders Widoff, Dan Wolgers, Gunnel Wåhlstrand.

FOTOGRAFI
PIONJÄRERNA: Ansel Adams, Diane Arbus, Richard Avedon, Brassai, Alvarez Bravo, Henri Cartier Bresson, Imogen Cunningham, William Eggleston, Elliot Erwitt, Walker Evans, Robert Frank, Lee Friedlander, Dennis Hopper, André Kertész, Eva Klasson, Helen Lewitt, Robert Mapplethorpe, Lisette Model, Tina Modotti, Laszlo Moholy-Nagy, Irving Penn, Man Ray, August Sander, Malick Sidibé, Stephen Shore, Christer Strömholm, Edward Weston, med flera.

FASHION PHOTOGRAPHERS: Richard Avedon, William Klein, Peter Lindbergh, Helmut Newton, Norman Parkinson, Irving Penn, Bettina Rheims, Herb Ritts, Jeanloup Sieff, Ellen von Unwerth, med flera.

SAMTIDA INTERNATIONELLT FOTOGRAFI: Peter Beard, Philip-Lorca diCorcia, Gregory Crewdson, Olafur Eliasson, Adam Fuss, Andreas Gursky, Candida Höfer, Barbara Kruger, Sally Mann, Marilyn Minter, Richard Prince, Thomas Ruff, Cindy Sherman, Hiroshi Sugimoto, Francesca Woodman, David Bailey, Anton Corbijn, Annie Leibovitz, Albert Watson, Erwin Olaf, med flera med flera.

SAMTIDA NORDISKT FOTOGRAFI: Lotta Antonsson, Helena Blomquist, Dawid, Ann Eringstam, Maria Friberg, Denise Grünstein, Charlotte Gyllenhammar, Annika von Hausswolff, Tuija Lindström, Maria Miesenberger, David Molander, Tova Mozard, Esko Männikkö, Jorma Puranen, Lovisa Ringborg, Lars Tunbjörk, med flera.

DESIGN
FORMGIVNING I FRAMKANT FRÅN 1940-TALET FRAM TILL IDAG. Alvar Aalto, Paavo Tynell, Tapio Wirkkala, Ilmari Tapiovaara, Finn Juhl, Hans J Wegner, Arne Jacobsen, Poul Kjaerholm, Ib Kofod Larsen, Greta Magnusson Grossman, Carl-Axel Acking, Hans Bergström, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans Agne Jakobsson, Stig Lindberg, John Kandell, Arne Norell, Jonas Bohlin, Mats Theselius, Carlo Scarpa, Piero Fornasetti med flera.