Important Timepieces 607

Klocka607 1010
Klocka607 700

Nr. 37. Omega Speedmaster 2915-3. Läs mer om klockan här >

Till katalogen >
Visning: 14–18 april. Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17.
Auktion: 19 april. Start kl 15.
Adress: Bukowskis, Berzelii Park 1 i Stockholm.

Välkommen till Important Timepieces – Bukowskis internationellt uppmärksammade klockauktion som symboliseras av åtråvärda samlarobjekt och unika vintage exemplar, handplockade och noggrant utvalda av Bukowskis klockspecialister.

Bukowskis Important Timepieces inkluderar samlarklockor med spännande provenienser och bland auktionens rariteter finns en mycket ovanlig Omega Speedmaster 2915 – en modell som i höstas levererade världsrekord och blev det dyraste armbandsuret sålt på Bukowskis genom tiderna. Klockan som säljs på vårens auktion är av modell 2915-3 och har funnits i samma persons ägo sedan den köptes 1959. Bukowskis kan även presentera en Omega Speedmaster av modell 2915-1, en av de allra första Omega Speedmaster klockor som tillverkats. Dessutom finns ett flertal samlarklockor med spännande proveniens och ett urval arméklockor så som Lemania Viggen, Lemania Tg 195 och IWC British military 'Dirty Dozen'. Väl representerade finns också stiliga och tidlösa kostymklockor i guld av bland andra Patek Philippe och Vacheron Constantin, två av världens främsta tillverkare. Samtidigt pågår visningen av Contemporary Art & Design. Läs mer om auktionen här >

Bläddra i den tryckta katalogen >

Att lägga bud

Bjud med spade direkt i auktionssalen, bjud via telefon, lämna ett inropsuppdrag eller bjud live online. Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

BJUD ONLINE
Delta i realtid under auktionen via din dator. För att kunna bjuda online måste du ha Adobe Flash 10+. För att bjuda online för mer än 3 miljoner SEK måste du vara godkänd via bankreferens. Mejla info@bukowskis.com för att bli godkänd för dessa budnivåer online.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

TELEFONBUD
Budgivning sker via telefonsamtal direkt med våra specialister som bjuder för din räkning.
För att bli kontaktad via telefon måste ansökan göras dagen före aktuell auktion, innan klockan 20.00. Ny kund registrera dig, och skicka sedan ifyllt telefonbudsformulär till telefonbud@bukowskis.com
. Uppge katalognummer, fullständigt namn, kundnummer och de telefonnummer du är tillgänglig på under auktionen.

Befintlig kund: Skicka ifyllt telefonbudsformulär till telefonbud@bukowskis.com
. Uppge katalognummer, fullständigt namn, adress och de telefonnummer du är tillgänglig på under auktionen.

I AUKTIONSSALEN
Registrera dig för en budspade på Arsenalsgatan 2 från kl 09.00 auktionsdagen.

INROPSUPPDRAG

Om du inte kan närvara personligen så kan vi bjuda för din räkning. Kundtjänst, som handhar inropsuppdragen, behandlar dessa konfidentiellt och strävar efter att ropa in föremålet till lägsta möjliga pris.
 Blankett för inropsuppdrag skickas till info@bukowskis.com.

Betalning och avhämtning

BETALNING
Betalning skall ske inom 8 arbetsdagar efter auktionen. Privatkunder boende med adress i Sverige eller Finland betalar via Klarna. När du går in på ”Att betala” på My Bukowskis och väljer faktura kommer du att skickas till Klarnas betalningsservice. Detta gäller endast betalningar för privatkunder och upp till beloppsgräns 100.000 SEK per person. Läs mer på www.klarna.com Betalning kan göras under pågående auktion i lokalerna vid Berzelii Park. Vänligen notera att vi ej tar emot kontanter.

AVHÄMTNING
Den 19–27 april kan betalda föremål avhämtas på Arsenalsgatan 2 i Stockholm. Från och med 28 april finns alla sålda föremål för avhämtning i Västberga, Stockholm. Innan utlämning av föremål kan ske ska dock full betalning ha kommit Bukowskis tillhanda. Eventuella återrop hämtas i Västberga.

TRANSPORT
Vi erbjuder också hemtransport. Kontakta oss på specialdelivery@bukowskis.com så hjälper vi till med en lösning.