1006279

100. BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, "Napoleons bord", Finland ca 1969.

Blåglaserat stengods, blått glas och spegelglas i fyra etage, mått 24,5 x 18 cm, höjd 53,5 cm.

Glasskivor med sprickor på två etage, basen med några små kantnagg. Svarta fläckar på spegelglaset, pga åldrat lim.

Följerätt
Ja
Proveniens

Gåva från konstnären till Armi Ratia, grundare av Marimekko.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK/7 540 - 9 425 EUR
Klubbat pris
50 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Skulpturen finns dokumenterad på fotografi, daterat 1969 i Designmuseets arkiv, Helsingfors.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto