1049622

99. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Rörstrand 1950-tal.

Stengods, rektangulärt, raka sidor, målad dekor av ansikte i svart, vitt och brunt, monterad på metallstativ för upphängning, signerad KAIPIAINEN R SWEDEN, 19 x 15 cm, höjd 4,7 cm.

Två små glasyrnagg på kanten.

Följerätt
Ja
Proveniens

Gunnar Nylund, därefter i arv.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK/565 - 754 EUR
Klubbat pris
6 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto