1049622

99. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Rörstrand 1950-tal.

Stengods, rektangulärt, raka sidor, målad dekor av ansikte i svart, vitt och brunt, monterad på metallstativ för upphängning, signerad KAIPIAINEN R SWEDEN, 19 x 15 cm, höjd 4,7 cm.

Två små glasyrnagg på kanten.

Följerätt
Ja
Proveniens

Gunnar Nylund, därefter i arv.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK / 566 - 754 EUR
Klubbat pris
6 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.