1047070

119. PABLO PICASSO, vas "Chouette mate", Madoura, Vallauris, Frankrike 1958 (A Ramié no 405).

Fajans, i form av fågel, ristad och målad dekor i vitt och svart. Inpressade stämplar MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO och signerad 33/200 EDITION PICASSO. Höjd 26,7 cm.

Kantslitage kring stjärt och mynning.

Följerätt
Ja
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK / 4 713 - 7 069 EUR
Klubbat pris
125 000 SEK

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto