119
1047070
Pablo Picasso
(1881-1973)

vas "Chouette mate", Madoura, Vallauris, Frankrike 1958 (A Ramié no 405)

Fajans, i form av fågel, ristad och målad dekor i vitt och svart. Inpressade stämplar MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO och signerad 33/200 EDITION PICASSO. Höjd 26,7 cm.

Kantslitage kring stjärt och mynning.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

4 713 - 7 069 EUR

Klubbat pris:
125 000 SEK

A. Ramié, nr 405, sid 213.

Övrigt

Modellen utförd i 200 exemplar.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19