1014119

120. PABLO PICASSO, kanna "Chouette", Madoura, Vallauris, Frankrike 1969. (A Ramié nr 602).

Fajans, i form av uggla, dekor i svart, brunt och grönt mot vitt, signerad EDITION PICASSO 187/350 MADOURA och stämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Höjd 30 cm.

Ytterst små kantnagg på stjärten, invändig bränningsspricka på snåsen.

Följerätt
Ja
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK/7 069 - 9 425 EUR
Klubbat pris
165 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

A. Ramié, nr 602, sid 290.

Övrigt

Modellen utförd i 350 numrerade exemplar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto