1014119

120. PABLO PICASSO, kanna "Chouette", Madoura, Vallauris, Frankrike 1969. (A Ramié nr 602).

Fajans, i form av uggla, dekor i svart, brunt och grönt mot vitt, signerad EDITION PICASSO 187/350 MADOURA och stämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Höjd 30 cm.

Ytterst små kantnagg på stjärten, invändig bränningsspricka på snåsen.

Följerätt
Ja
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK / 7 069 - 9 425 EUR
Klubbat pris
165 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

A. Ramié, nr 602, sid 290.

Övrigt

Modellen utförd i 350 numrerade exemplar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto