1014120

121. PABLO PICASSO, kanna "Chouette", Madoura, Vallauris, Frankrike 1969 (A Ramié no 606).

Fajans, i form av uggla, dekor i gråbrunt och vitt, signerad MADOURA EDITION PICASSO 79/500 R149 och stämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Höjd 29,5 cm.

Små fotnagg.

Följerätt
Ja
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Klubbat pris
105 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

A. Ramié, nr 606, sid 290f.

Övrigt

Modellen utförd i 500 exemplar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto