1006659

12. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, "Korona", Lindshammars glasbruk 1960-tal.

Gjutet klarglas med röda inslag. Signerad E Öhrström 6/12. Höjd 54 cm, bredd ca 60 cm, djup ca 19 cm.

Avslag upptill, smärre nagg.

Följerätt
Ja
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK/4 712 - 5 655 EUR
Klubbat pris
50 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Modellen formgiven år 1961.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto