1047173

13. ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk, Finland, ca 1937-1949.

Gröntonat glas, blåst i träform, höjd 13,8 cm.

Obetydligt slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK/2 827 - 3 770 EUR
Klubbat pris
30 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Under produktionsperioden vid Karhula Glasbruk var vaserna specialbeställningar och mycket sällan signerade.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto