1025775

162. stol, Turin, Italien ca 1900.

Svärtat trä och valnöt, dekor av inläggningar i tenn, koppar, mässing och ben, beslag av hamrad koppar, sitsen klädd med vellum (veläng). Höjd 92 cm.

Smärre skador och slitage.

Följerätt
Nej
Proveniens

Köpt på auktion efter Disponent Axel Lehman i Sörforsa, Hälsingland. Disponent Lehman grundade Linspinneriet Holma, Hälsingland år 1898. Han gifte sig år 1899 med Freja Hådell.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK/3 770 - 5 655 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

bidding if they intend to import this lot into another country.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto