1025775

162. CARLO BUGATTI, stol, Turin, Italien ca 1900.

Svärtat trä och valnöt, dekor av inläggningar i tenn, koppar, mässing och ben, beslag av hamrad koppar, sitsen klädd med vellum (veläng). Höjd 92 cm.

Smärre skador och slitage.

Följerätt
Nej
Proveniens

Köpt på auktion efter Disponent Axel Lehman i Sörforsa, Hälsingland. Disponent Lehman grundade Linspinneriet Holma, Hälsingland år 1898. Han gifte sig år 1899 med Freja Hådell.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK/3 770 - 5 655 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Övrigt

bidding if they intend to import this lot into another country.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto