163
1025776

Carlo Bugatti

(Italien, 1856-1940)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701 - 876 EUR
729 - 912 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Carlo Bugatti
(Italien, 1856-1940)

tillskrivet, skrivbord, Turin, Italien ca 1900.

Svärtat trä och valnöt, inläggningar med tenn, koppar, mässing, tenn och ben, sarg med lådor, stämplad med firmamärke: A.O HEDBLOM ETABL 1878 MÖBELAFFÄR HUDIKSVALL. Längd 124 cm, bredd 82 cm, höjd 77,5 cm.

Slitage, små skador och dekordelar saknas.

Proveniens

Köpt på auktion efter Disponent Axel Lehman i Forsa på 1980-talet. Disponent Lehman grundade Linspinneriet Holma, Helsingland år 1898. Han gifte sig år 1899 med Freja Hådell.

bidding if they intend to import this lot into another country.