1025776

163. CARLO BUGATTI, tillskrivet, skrivbord, Turin, Italien ca 1900.

Svärtat trä och valnöt, inläggningar med tenn, koppar, mässing, tenn och ben, sarg med lådor, stämplad med firmamärke: A.O HEDBLOM ETABL 1878 MÖBELAFFÄR HUDIKSVALL. Längd 124 cm, bredd 82 cm, höjd 77,5 cm.

Slitage, små skador och dekordelar saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Köpt på auktion efter Disponent Axel Lehman i Forsa på 1980-talet. Disponent Lehman grundade Linspinneriet Holma, Helsingland år 1898. Han gifte sig år 1899 med Freja Hådell.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/754 - 943 EUR
Klubbat pris
13 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

bidding if they intend to import this lot into another country.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto