183
1028182

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.

burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.

Tenn, cylindrisk med mässingskodda kanter, flätad reliefdekor, stämplad med änglamärket Stockholm B9. Höjd 11,8 cm, diameter 11,2 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

755 - 943 EUR

775 - 969 USD

Klubbat pris:
26 000 SEK
Formgivare

Inredningsarkitekt och formgivarn Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
 Dölj
 Visa mer

Important Winter Sale 645

948. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
14 000

ditt bud
Fair warning
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Fair warning
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
Fair warning
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
5 500

ditt bud
Aktuellt bud:
14 000 SEK