189
1043554
Estrid Ericson
(1894-1981)

spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1951.

Tenn, i form av lagerkrans. Stämplad med änglamärket Stockholm A9, diameter 50,5 cm.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 356 - 2 828 EUR

Klubbat pris:
44 000 SEK
Konstnär/formgivare

Inredningsarkitekt och formgivare. Tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt grundade hon Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig andra formgivare, Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus för att nämna några. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen och kom att omfatta allt inom heminredning. Estrid Ericson inspirerades av sina resor i sin formgivning. De tidiga möblerna ritade av i huvudsak Åhrén och Trägårdh gjordes under några få år men ter sig idag i klass med de modernistiska möbler som presenterades internationellt. Denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid hade en särställning i sitt nytänkande inom inredning och speciellt då det gällde olika dukningar.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19