190
1007557

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 730 - 3 640 EUR
2 850 - 3 810 USD
Klubbat pris
71 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm sannolikt 1952.

Ram med lagerbladskrans av tenn, stämplat med änglamärket SVENSKT TENN STOCKHOLM B9 (?). Diameter 63 cm.

Formgivare

Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.