bord, Nordiska Kompaniet, 1937
Palisander, fyrdelad centralfot, brickmärkt NK R 40275 - C 7 6 37. Diameter 70 cm, höjd 55,5 cm.
Renoverat, kantnagg.
Nordiska Kompaniet, "Vårutställningen år 1937" står som beställare.
Prospective purchasers are advised that several countries prohibit the importation of property containing materials from endangered species, including but not limited to coral, ivory, tortoiseshell and palisander.
Accordingly, prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to
bidding if they intend to import this lot into another country.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer