1048298

213. BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.

Sits klädd i textil med lös dyna, bas och fötter i svärtat trä, höjd 61 cm, djup 73 cm, bredd 71 cm.

Senare klädsel, slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK/1 131 - 1 414 EUR
Klubbat pris
30 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Firma Svenskt Tenn, katalog 1931, "Möbler", modellen avbildad sid 12.
Otto Schulz (red), Tidskriften BOET 1931, sid 222.
Kristina Wängberg-Eriksson, "Svenskt Tenn, Josef Frank och Estrid Ericson, En Konsthistorisk studie", Stockholms universitet, höstterminen 1985, modellen avbildad med originalklädsel, sid 49.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Jonatan  Jahn

Jonatan Jahn
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 (0)703 92 88 60
jonatan.jahn@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto