1048298

213. BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.

Sits klädd i textil med lös dyna, bas och fötter i svärtat trä, höjd 61 cm, djup 73 cm, bredd 71 cm.

Senare klädsel, slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK / 1 131 - 1 414 EUR
Klubbat pris
30 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1931, "Möbler", modellen avbildad sid 12.
Otto Schulz (red), Tidskriften BOET 1931, sid 222.
Kristina Wängberg-Eriksson, "Svenskt Tenn, Josef Frank och Estrid Ericson, En Konsthistorisk studie", Stockholms universitet, höstterminen 1985, modellen avbildad med originalklädsel, sid 49.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Jonatan  Jahn

Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)703 92 88 60
jonatan.jahn@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto