222
942680

SVENSK FORMGIVARE, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 360 - 1 820 EUR
1 450 - 1 930 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Gultonat glas, flätad rotting, mässingsfäste. Höjd ca 52, diameter ca 35 cm, höjd inklusive fattning ca 172 och 182 cm.

Obetydliga kantnagg, en med skada i rottingen, ej funktionstestade.

Tilläggslista

En lampa med skada på rottingen.

Modellen har ofta attribuerats till Carl Westman och skulle ritats till hans lasarett i Norrköping, uppfört 1922-26.