skåp, snickarmästare Hjalmar Jackson, Stockholm Stads Hantverksförening, 1930-40-tal.
Mahogny med flera träslag, sargen med romboida inläggningar, inredning med hyllplan samt nio lådor med draghandtag av mässing. Stämplad HJJ samt Stockholm Hantverksförenings emblem med S:t Erik. Höjd 133 cm, bredd 102 cm, djup 40 cm. Nyckel finns.
Blekt.
Skåpet avbildat i hantverksföreningens bildarkiv, i annat utförande, ritat av Acking och utfört av Albin Johansson för arkitekt Robert Berghagen, som första pris i Stockholm Stads Hantverksförenings lotteri 1932-36.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.