224
1037901
Bruno Mathsson
(1907-1988)

karmstol för firma Karl Mathsson, Värnamo 1944.

Böjträ av bok, klädd med flätad sadelgjord. Etikettmärkt: Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson Made in Värnamo Sweden, handsignerad KM 44 och Bruno Mathsson Möbler. Lösa dynor med röd mönstrat originaltyg.

Fläckar, slitage.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

566 - 754 EUR

Klubbat pris:
9 500 SEK
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19