1037901

224. BRUNO MATHSSON, karmstol för firma Karl Mathsson, Värnamo 1944.

Böjträ av bok, klädd med flätad sadelgjord. Etikettmärkt: Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson Made in Värnamo Sweden, handsignerad KM 44 och Bruno Mathsson Möbler. Lösa dynor med röd mönstrat originaltyg.

Fläckar, slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK / 566 - 754 EUR
Klubbat pris
9 500 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto