225
995782
Bruno Mathsson
(1907-1988)

sängbord, ett par, vägghängda, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1941, Swedish Modern.

Mahognyfanerade, öppen hylla med en låda, märkta med pappersetikett: Bruno Mathsson, med bläck: komp BM 1941, Tillv Karl Mathsson, Värnamo med bläck: KM 41 samt Eric Gustafsson (beställare?), 50 x 33 cm, höjd 10 cm. Nyckel finns.

Smärre fanerbubblor.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 414 - 1 885 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK
Konstnär/formgivare

Bruno Mathsson föddes i Värnamo och var en svensk möbelformgivare och arkitekt. 1934 skapade Mathsson en stol i böjlimmad bok med sadelgjordsklädsel som var kroppsanpassad. Stolen kom att innebära en förnyelse av svensk möbelkonst. År 1936 fick Mathsson möjlighet att ställa ut sina möbler på en separatutställning på Röhsska Konstslöjdmuseet. Utställningen bidrog till hans stora genombrott och Mathsson inbjöds att delta i världsutställningen i Paris året därpå. Mathssons möbler har idag blivit tidlösa klassiker som förenar stil med komfort. Några av de mest populära möblerna är fåtöljerna "Jetson", som tillverkas för Dux, "Pernilla", och "Karin" samt bordet "Superellips" som ritades tillsammans med Piet Hein.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31