225
995782
Bruno Mathsson
(1907-1988)

sängbord, ett par, vägghängda, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1941, Swedish Modern.

Mahognyfanerade, öppen hylla med en låda, märkta med pappersetikett: Bruno Mathsson, med bläck: komp BM 1941, Tillv Karl Mathsson, Värnamo med bläck: KM 41 samt Eric Gustafsson (beställare?), 50 x 33 cm, höjd 10 cm. Nyckel finns.

Smärre fanerbubblor.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 414 - 1 885 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31