995782

225. BRUNO MATHSSON, sängbord, ett par, vägghängda, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1941, Swedish Modern.

Mahognyfanerade, öppen hylla med en låda, märkta med pappersetikett: Bruno Mathsson, med bläck: komp BM 1941, Tillv Karl Mathsson, Värnamo med bläck: KM 41 samt Eric Gustafsson (beställare?), 50 x 33 cm, höjd 10 cm. Nyckel finns.

Smärre fanerbubblor.

Följerätt
Nej
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK/1 414 - 1 885 EUR
Klubbat pris
32 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto