1016219

241. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "G-10", Bergboms, Malmö 1950-tal.

Mässing, justerbar skärm och fot av svartlackerad metall, märkt G-010, höjd 139 cm.

Innerskärm saknas, smärre slitage, sladden avklippt.

Följerätt
Nej
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK / 943 - 1 131 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Evan Snyderman & Karin Åberg Waern (red), "Greta Magnusson Grossman - a Car and Some Shorts - One Architect's Journey from Sweden to Southern California", Arkitekturmuseet, Stockholm 2010, se modellen avbildad från 1953.

Övrigt

Modellen formgiven år 1953.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Jonatan  Jahn

Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)703 92 88 60
jonatan.jahn@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto