242
1037526
Johnny Mattsson
(1906-1970)

skulpturer, 2 stycken, unika, Gävle, ca 1950.

Teak, ”Madonna”, en stiliserad kvinnofigur på fyrsidig träsockel, en stiliserad häst, båda med ristad signatur JM. Höjd 46 cm, respektive 28 cm.

Kvinnoskulpturen med senare påskrift undertill. Djurskulptur med obetydlig torrspricka.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 885 - 2 356 EUR

Klubbat pris:
19 000 SEK
Proveniens

Allan Kanje, nöjesprofil, Varberg.

Övrigt

Mathsson var född och verksam i Gävle. Han kallade sig trätäljare och startade "Gävleslöjd" till vilken han tillverkade framför allt vardagsföremål. Mathssons arbeten upptäcktes på i början av 1950-talet av en museiman som jämförde Mathssons arbeten med samtida skulptörer som Henry Moore och Jean Arp.
Mathsson finns representerad på flertalet svenska museer och deltog i ett större antal utställningar internationellt på 1950-60-talen.
Exempelvis Triennalen i Milano 1954,
Design in Scandinavia i USA 1963.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31