1037526

242. JOHNNY MATTSSON, skulpturer, 2 stycken, unika, Gävle, ca 1950.

Teak, ”Madonna”, en stiliserad kvinnofigur på fyrsidig träsockel, en stiliserad häst, båda med ristad signatur JM. Höjd 46 cm, respektive 28 cm.

Kvinnoskulpturen med senare påskrift undertill. Djurskulptur med obetydlig torrspricka.

Följerätt
Ja
Proveniens

Allan Kanje, nöjesprofil, Varberg.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/1 885 - 2 356 EUR
Klubbat pris
19 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Mathsson var född och verksam i Gävle. Han kallade sig trätäljare och startade "Gävleslöjd" till vilken han tillverkade framför allt vardagsföremål. Mathssons arbeten upptäcktes på i början av 1950-talet av en museiman som jämförde Mathssons arbeten med samtida skulptörer som Henry Moore och Jean Arp.
Mathsson finns representerad på flertalet svenska museer och deltog i ett större antal utställningar internationellt på 1950-60-talen.
Exempelvis Triennalen i Milano 1954,
Design in Scandinavia i USA 1963.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto