242
1037526

Johnny Mattsson

(Sverige, 1906-1970)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Johnny Mattsson
(Sverige, 1906-1970)

skulpturer, 2 stycken, unika, Gävle, ca 1950.

Teak, ”Madonna”, en stiliserad kvinnofigur på fyrsidig träsockel, en stiliserad häst, båda med ristad signatur JM. Höjd 46 cm, respektive 28 cm.

Kvinnoskulpturen med senare påskrift undertill. Djurskulptur med obetydlig torrspricka.

Proveniens

Allan Kanje, nöjesprofil, Varberg.

Mathsson var född och verksam i Gävle. Han kallade sig trätäljare och startade "Gävleslöjd" till vilken han tillverkade framför allt vardagsföremål. Mathssons arbeten upptäcktes på i början av 1950-talet av en museiman som jämförde Mathssons arbeten med samtida skulptörer som Henry Moore och Jean Arp.
Mathsson finns representerad på flertalet svenska museer och deltog i ett större antal utställningar internationellt på 1950-60-talen.
Exempelvis Triennalen i Milano 1954,
Design in Scandinavia i USA 1963.