247
1035649

MODERNISTISK FORMGIVARE, soffa, sannolikt ca 1939.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Klädd i brun sammetsplysch, läderklädda knappar i rygg och nedtill, svängda fötter av betsat lövträ. Längd 192 cm, höjd 73 cm.

Slitage.

Proveniens

Sannolikt inköpta till familjens bröllop år 1939.