290
1038083

Hans J Wegner

(Danmark, 1914-2007)
Hans J Wegner, fåtöljer, ett par, "AP-52", AP-stolen, 1960-tal.

fåtöljer, ett par, "AP-52", AP-stolen, 1960-tal.

Stålrörsstomme, cognacsfärgat läder, den ena märkt med Danish Furnituremakers control.

Slitage.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 880 - 2 350 EUR

1 800 - 2 250 USD

Klubbat pris:
36 000 SEK
Formgivare

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, Modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69