289
960802
Arne Jacobsen
(1902-1971)

fåtölj, "Giraffen", Fritz Hansen, Danmark 1958.

Laminerat böjträ av björk, klädd i grönt ulltyg. Höjd 105 cm.

Renoverad, senare klädsel.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 414 - 1 885 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK

P E Töjner, "Arne Jacobsen Architect & Designer", Dansk Design Center, 1996, sid 437.
Noritsugu Oda, "Danish Chairs", Korinsha Press, 1996, sid 63.

Övrigt

Modellen formgiven år 1958 till matsalen på SAS Royal Hotel Köpenhamn och har aldrig varit i ytterligare produktion.

Konstnär/formgivare

Arne Jacobsen var en dansk arkitekt och möbelformgivare. Jacobsen räknas till en av företrädarna för funktionalismen som pågick under 1920-1930-talet. Jacobsen utbildade sig vid Kungliga Danska Konstakademin och Arkitekthögskolan i Köpenhamn. Flera kända danska arkitekter och formgivare började sin bana hos Jacobsen, däribland Hans Wegner. Jacobsen samarbetade även med Fritz Hansen och skapade ikonmöblerna .”Myran”, ”Ägget”, ”Sjuan”, och ”Svanen”. Jacobsen är världsberömd för sin funktionella och modernistiska design.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19