VÄVD TAPET, "Karneval", gobelängvariant, ca 120,5 x 92,5 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Den första varianten av "Karneval" komponerades 1961.
Blekt, något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador.
Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 70.
Endast ett fåtal exemplar är vävda efter "Karneval"-mönstret, samtliga är olika.