Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
298
1032565

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 850 - 6 780 EUR
5 540 - 7 760 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Rödspättan", gobelängteknik, ca 313 x 204 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943. Vävd av Anita Lindquist och Elna Andersson. Ett certifikat från 2002 och en transportpåse i tyg från MMF AB medföljer.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar. Ett hörn skadat, ställvis skadade fransar, några saknas.

Mönstret "Spättan" komponerades i rött till föräldrahemmet på Lidingö.