1026704

299. BARBRO NILSSON, MATTA, "Grönspättan" ("Spättan grön"), gobelängteknik, ca 274 x 230,5 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943. (Ovanlig i denna färgställning).

Något slitage, fläckar, missfärgningar. Skadade kortsidor, fransar saknas.

Följerätt
Ja
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK/4 713 - 5 655 EUR
Klubbat pris
155 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Mönstret "Spättan" komponerades i rött till föräldrahemmet på Lidingö.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto