1006768

300. BARBRO NILSSON, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 229 x 151,5 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något slitage, smutsig, fläckar. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.

Följerätt
Nej
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK/2 356 - 2 828 EUR
Klubbat pris
34 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Ett exemplar finns i Nationalmuseums samlingar, Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto