1039287

301. BARBRO NILSSON, MATTA, "Blåbär, ljus", gobelängteknik, ca 381,5 x 202,5 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, många saknas.

Följerätt
Nej
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Klubbat pris
95 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 50, färgplansch mot sid 65; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 3; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 149.

Övrigt

En "Bär"-matta finns i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto